Drony jak monitoring – trzeba stosować przepisy o ochronie danych
Drony zyskują coraz większą popularność. Jak zauważa Grupa Robocza Art. 29 może to doprowadzić do naruszania prywatności. Urządzenia te mogą bowiem, podobnie jak kamery monitoringu, rejestrować dźwięk i obraz, a także zbierać informacje o lokalizacji.
Dane osobowe z banków pod ścisłą ochroną
W wyroku z 7 lipca 2015 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka potwierdził, że ochrona danych osobowych objętych tajemnicą bankową jest istotnym elementem prawa do prywatności i dane te powinny być objęte ścisłą ochroną.
Czy można udostępniać wrażliwe dane z dokumentacji medycznej
Nie ulega wątpliwości, że w dokumentacji medycznej znajdują się dane osobowe o szczególnym charakterze, tzw. dane wrażliwe. Jakie są zasady ich udostępniania? Komu wolno przekazać te dane? Kto nie ma prawa ich otrzymać?
Agencje pracy mogą przetwarzać tylko wybrane dane osobowe
Podmioty zajmujące się realizacją zadań aktywizujących bezrobotnych mogą przetwarzać tylko imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, kwalifikacje, uprawnienia i doświadczenia zawodowe tych osób – informuje GIODO. Katalog danych jest zamknięty, jednak z praktyki wynika, że agencje zatrudnienia zbierają więcej danych.