Sprawozdanie do GIODO? Tylko ze sprawdzenia dla organu

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przypomina, że sprawozdań ze sprawdzeń planowych i doraźnych nie trzeba do niego przekazywać.

RPO w sprawie monitoringu w placówkach służby zdrowia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają pisma od organów samorządu lekarskiego, które poruszają problem legalności stosowania monitoringu wizyjnego w miejscach udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Poznaj zalecenia Grupy Roboczej w sprawie „nowego ABI”

Grupa Robocza Art. 29 wydała wytyczne w sprawie inspektorów ochrony danych. Wyjaśnia w nich przepisy rozporządzenia ogólnego dotyczące m.in. kluczowych pojęć, których zrozumienie pomoże ustalić, np. kto powinien powołać inspektora ochrony danych. Sprawdź, jak Grupa Robocza wypowiedziała się na temat innych ważnych kwestii.

Orzeczenia TK trzeba anonimizować

WSA w Warszawie w wyroku z 19 stycznia 2017 r. (sygn. II SA/Wa 1434/16) orzekł, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego można publikować w BIP dopiero po usunięciu z nich informacji identyfikujących osobę fizyczną.

Od ABI do inspektora – jak kształtowała się ta funkcja

Od 25 maja 2018 r., zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych, administratora bezpieczeństwa informacji zastąpi inspektor ochrony danych. Funkcja ta zaczęła się kształtować już w 1995 roku na mocy dyrektywy 95/46/WE. Nie wszystkie państwa członkowskie wdrożyły ją w tym samym zakresie. Sytuację zmieni ogólne rozporządzenie, zgodnie z którym, inspektor ochrony danych będzie miał takie same prawa i obowiązki w całej UE.

Jak ponownie wykorzystać informację publiczną

Informacje publiczne mogą być ponowie wykorzystywane w innych celach niż te, dla których zostały wytworzone. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one zawierać dane osobowe, a te nie zawszą mogą być udostępniane, np. jeśli nie dotyczą osoby publicznej. Sprawdź, jak postąpić zgodnie z przepisami, gdy wpłynie do ciebie wniosek o udostępnienie informacji publicznej w celu ponownego wykorzystania.

Ewidencja czasu pracy z danymi wrażliwymi – komu można udostępnić

Pracodawca może zbierać o pracowniku tylko te dane, na które pozwala mu prawo pracy, chyba że inne przepisy zezwalają gromadzić dodatkowe dane, np. o stanie zdrowia. Pracodawca musi zadbać jednak o ich odpowiednią ochronę. W szczególności nie może udostępniać ich osobom nieuprawionym, np. innym pracownikom.