Kogo oznaczyć jako odbiorcę w klauzuli informacyjnej

Pytanie:  Administrator udostępnia swe systemy zewnętrzne podmiotom świadczącym usługi wsparcia technicznego. Czy podmioty te należy zakwalifikować jako odbiorców w klauzuli informacyjnej?

Kod dostępu do e-recepty – na telefon?

Dostęp do e-recepty możliwy jest po wpisaniu 4-cyfrowego kodu. Coraz częściej placówki medyczne spotykają się z sytuacją, w której pacjenci żądają podania tego kodu drogą telefoniczną. Czy należy zrealizować ich żądanie?

Kara dla związku piłkarskiego podtrzymana przez sąd!

Publikacja danych osobowych sędziów w Internecie jest rażąco sprzeczna z zasadą minimalizacji danych. Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, utrzymując w mocy decyzję Prezesa UODO w sprawie wymierzenia Dolnośląskiemu ZPN kary  55. 750,50 zł.

Jak komitet wyborczy powinien chronić gromadzone dane osobowe

Trwa kampania wyborcza w związku ze zbliżającymi się wyborami na Prezydenta RP. Komitety wyborcze w związku ze swoją działalnością mogą przetwarzać dane osobowe dużej liczby osób. Tym bardziej komitety te muszą dbać o ochronę przetwarzanych danych. W jaki sposób? Warto skorzystać z rad Prezesa UODO.

Czy można żądać danych o przynależności do związku zawodowego

Organizacja związkowa ma liczne obowiązki informacyjne względem pracodawcy. Sprawdź, czy możesz żądać od niej informacji o przynależności związkowej pracowników.

8 wskazówek – jak przygotować skargę na decyzję Prezesa UODO

Sprawdź, jak przygotować prawidłową i mającą szanse powodzenia skargę na decyzję Prezesa UODO do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

6 kroków administratora na wypadek cyberataku

Cyberatak zwykle oznacza naruszenie ochrony danych, ale czasami to zwykły incydent. Niezależnie od tego każdy administrator danych powinien wiedzieć, jak postępować na wypadek takiego zdarzenia.

1% podatku – czego OPP nie może zrobić z danymi darczyńców

Z końcem kwietnia mija termin na złożenie zeznań rocznych PIT za 2019 rok. Wiele osób zdecyduje się na przekazanie kwoty 1% należnego podatku na wybrane organizacje pożytku publicznego. Organizacje te otrzymają w związku z tym dane osobowe darczyńców. Jak postępować z tymi danymi, wyjaśnia to Prezes UODO.