Wysyłasz newsletter pracowniczy? Sprawdź swoje obowiązki

Wielu pracodawców wysyła swoim pracownikom newslettery, w których przekazuje różne informacje. Jeśli są one związane ze stosunkiem pracy, sprawa jest prosta – nie trzeba pozyskiwać zgód czy rejestrować zbioru danych. Sytuacja komplikuje się, gdy w newsletterze pojawiają się treści marketingowe nie tylko pracodawcy, ale też jego kontrahentów.

Przekazanie danych do laboratorium – czy to powierzenie

Szpital, któremu dane zostały powierzone przez pacjentów, może np. przekazać wykonywanie obowiązków związanych z ich przetwarzaniem innemu podmiotowi, np. laboratorium, które będzie opracowywać wyniki badań. Żeby przekazać dane do innego podmiotu, potrzebna jest umowa powierzenia.

Jeden ABI dla całej grupy kapitałowej? Co na to rodo

Podmioty, które wchodzą w skład grupy kapitałowej, są odrębnymi administratorami danych i same odpowiadają za ich odpowiednią ochronę. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych zezwala jednak, by takie jednostki powołały wspólnego inspektora ochrony danych (obecnie ABI). Muszą jednak spełnić jeden warunek.

Jakie obowiązki informacyjne masz wobec pracowników

Dopełnienie obowiązku informacyjnego jest jednym z warunków legalnego przetwarzania danych osobowych. Dotyczy to także administratorów przetwarzających dane osobowe pracowników. Wprawdzie wiedzą oni z pewnością, kim jest ich pracodawca i gdzie ma siedzibę, ale mogą nie być świadomi celów przetwarzania swoich danych lub tego, że są one przekazywane podmiotom trzecim.

Jak skutecznie anonimizować dokumenty z danymi osobowymi

Jeżeli przekazujesz dokumenty zawierające dane osobowe innym podmiotom, musisz zadbać o to, aby odpowiednio chronić interesy osób, których dane się w nich znajdują. Powinieneś zanonimizować dane osobowe, np. zamazując informacje, których nie chcesz udostępnić. Kluczowe pytanie, na jakie musisz odpowiedzieć, to jakie dane usunąć z dokumentu, aby nie dało się zidentyfikować osoby, której dotyczą.